Ostatnie wpisy

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Baner promocyjny
Powrót Do Góry
Image Alt

Żarski Dom Kultury

  /  Video Galerie   /  Łużycki Orszak Ślubny

Łużycki Orszak Ślubny

Łuzycki Orszak Ślubnyfundusze europejskiPolsko – Niemiecko – Serbołużycki Orszak Ślubny zagościł w Żarach dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Funduszu Małych Projektów.

Wnioskodawcą projektu był Żarski Dom Kultury, natomiast partnerem projektowym Stowarzyszenie Domowina z Niemiec. W orszaku ślubnym udział wzięły dwie grupy folklorystyczne serbołużyczan z Cottbus i Heinersbrück oraz górali czadeckich, którzy po II wojnie światowej w ramach reemigracji osiedlili się w Brzeźnicy koło Żagania. Było to pierwsze spotkanie obu zespołów, które zgromadziły się przed ratuszem, by przemaszerować ulicami miasta, popularyzując w ten sposób kulturę zaślubin serbołużyckich. Organizatorzy rozdali uczestnikom przemarszu symbole kultury łużyckiej w postaci wianków oraz cylindrów. Orszak prowadziła Miejska Orkiestra Dęta Żarskiego Domu Kultury. Dźwięki muzyki wzbudziły zainteresowanie mieszkańców Żar i okolic, którzy chętnie dołączyli do pochodu. Orszak przeszedł szlakiem żarskich zabytków z uwzględnieniem kompleksu zamkowo-pałacowego Dewinów-Bibersteinów. Miejscem docelowym uroczystości zaślubin był pawilon muzyczny w przypałacowym Parku Miejskim. Tam, na scenie zespół z Domowiny zaprezentował w formie widowiska obyczaj zaślubin, natomiast górale bukowińscy pokazali folklor taneczno-muzyczny. Równocześnie pokazom artystycznym towarzyszyły warsztaty plastyczne, podczas których dzieci poznawały elementy strojów serbołużyckich i góralskich, wizualizując je w postaci prac plastycznych. Powszechne zainteresowanie wzbudziła patelnia-gigant, na której kucharze gotowali danie serbołużyckie. Wspólnej biesiadzie towarzyszyły tańce, śpiewy, muzyka i pyszne jedzenie. Projekt zakończył pierwszą w historii Żar inscenizację polsko – niemiecko – serbołużyckiego orszaku ślubnego.

Jesteśmy przekonani, że to wydarzenie wpłynęło na pogłębienie współpracy partnerskiej placówek edukacyjnych i kulturalnych z pogranicza polsko-niemieckiego w obszarze transgranicznej edukacji kulturalnej”.

no images were found

Skip to content