Ostatnie wpisy

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Baner promocyjny
Powrót Do Góry
Image Alt

Żarski Dom Kultury

  /  Zapowiedzi Imprez   /  Muzyka w Raju 2020, w sieci, ale nie tylko…

Muzyka w Raju 2020, w sieci, ale nie tylko…

Festiwal „Muzyka w Raju” odbywa się nieprzerwanie od roku 2003. W latach 2003 do 2018 jego koncerty odbywały się wyłącznie na terenie pocysterskiego zespołu klasztornego w Gościkowie-Paradyżu, a od roku 2019 także w innych ośrodkach Ziemi Lubuskiej.

W Żarskim Domu Kultury projekcje koncertów w ramach „Muzyki w Raju 2020” odbędą się w dniach 12-14 sierpnia o godz. 19:00 w Sali Widowiskowej Luna. 

Szczegółowy harmonogram transmisji w Żarach:

12 sierpnia (środa)
Miejsce projekcji: Sala Widowiskowa LUNA
Godzina: 19:00

wykonawcy:
Kore Orkiestra:
Fredrik From skrzypce
Joanna Kreft skrzypce
Jesenka Balic Zunic altówka
Katarzyna Litwiniuk altówka
Elena Andreyev wiolonczela
Szilard Chereji kontrabas

13 sierpnia (czwartek)
Miejsce projekcji: Sala Widowiskowa LUNA
Godzina: 19:00

wykonawcy:
Aira Maria Lehtipuu skrzypce
Orkiestra Kore

14 sierpnia (piątek)
Miejsce projekcji: Sala Widowiskowa LUNA
Godzina: 19:00

wykonwacy:
Aira Maria Lehtipuu skrzypce
Fredrik From skrzypce
Elena Andreyev wiolonczela
Paulina van de Pavert wiolonczela
Adam Kaiser kozioł weselny
Orkiestra Kore

Wstęp na projekcje wolny, obowiązuje zachowanie reżimu sanitarnego. 

Słowo od organizatorów:

Festiwal „Muzyka w raju” jest największym wydarzeniem w dziedzinie muzyki klasycznej w tej części Polski. Gromadzi czołowych wykonawców muzyki dawnej z Europu i z innych kontynentów, przyciąga tysiące słuchaczy z Polski i z zagranicy, a transmisje i retransmisje radiowe docierają do milionów melomanów na całym świecie. Festiwal jest inicjatorem wielu bardzo popularnych projektów muzycznych, z których wiele realizowanych jest na terenie Ziemi Lubuskiej, z reguły we współpracy z lokalnymi samorządami i instytucjami kultury.

W roku 2020 miała odbyć się XVIII edycja festiwalu, największa z dotychczasowych, ponieważ trwająca ponad dwa tygodnie i licząca prawie 40 koncertów. Pandemia uniemożliwiła realizację festiwalu w zaplanowanej formie. Ze względu na międzynarodowy charakter wydarzenia oraz fakt, że oparte jest ono na rezydencji wszystkich uczestniczących w festiwalu artystów na terenie opactwa w Paradyżu, niemożliwe okazało się zapewnienie warunków pozwalających na przyjazd wszystkich artystów oraz ich długotrwały, bezpieczny pobyt w klasztorze. Organizatorzy uznali również, że tak duże wydarzenie może być potencjalnym zagrożeniem dla uczestniczących w nim słuchaczy, więc stosunkowo wcześnie podjęli decyzję o przeniesieniu tegorocznej edycji festiwalu na przyszły rok. Jednocześnie rozpoczęte zostały prace nad stworzeniem formuły, która pozwalałaby na przeprowadzenie w oryginalnych terminach cyklu działań, które byłyby atrakcyjnym i wartościowym merytorycznie substytutem tradycyjnego festiwalu.

Od wielu lat festiwal dokumentuje wchodzące w jego skład wydarzenia w formie najwyższej jakości rejestracji dźwiękowych i filmowych. Materiały wykorzystywane były dotąd jedynie sporadycznie, przede wszystkim w działaniach promujących festiwal. Nowa sytuacja stworzyła okoliczności, w których materiały te, po wnikliwym opracowaniu i po profesjonalnych montażach, stały się nie tylko cennym zasobem archiwalnym, ale przede wszystkim atrakcyjną ofertą dla melomanów.

W oparciu o te zasoby organizatorzy postanowili zaproponować w okresie od 7 do 23 sierpnia internetową, a więc dostępną dla melomanów na całym świecie, wersję festiwalu, polegającą na codziennym streamingu premierowych filmów zarejestrowanych w czasie poprzednich edycji festiwalu w latach 2016, 2018 i 2019.

Jednocześnie organizatorzy postanowili zaproponować mieszkańcom Ziemi Lubuskiej oraz częściowo Wielkopolski oraz Dolnego Śląska możliwość obejrzenia filmów w czasie specjalnych projekcji organizowanych we współpracy z lokalnymi parterami. W ten sposób festiwal przestanie być wydarzeniem jedynie wirtualnym, ale stanie się także zjawiskiem społecznym, które może zapoczątkować nową formę obecności muzyki klasycznej w wielu miejscowościach, które na co dzień są jej pozbawione. W różnych miejscowościach projekcje przybierają różną formę – od pojedynczych seansów po kilkudniowe mini festiwale. Projekcje odbywają się zarówno we wnętrzach, jak i w plenerze przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego.

Mecenasem projektu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego Głównym Partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Skip to content