„Co w duszy gra” koncert zespołów akrobatyczno-tanecznych ŻDK

„Co w duszy gra” koncert zespołów akrobatyczno-tanecznych ŻDK

Zapraszamy na koncert zespołów akrobatyczno-tanecznych Żarskiego Domu Kultury „Co w duszy gra”. Choreografia i reżyseria Kamila Olczyk. 31 maja 2019 r. ...

Więcej...

Spektakl Teatrów Tańca „Fastryga”

Spektakl Teatrów Tańca Fastryga

Żarski Dom Kultury zaprasza na ...

Więcej...

Wystawa nowy poczet władców Polski

 Burmistrz Miasta Żary Danuta Madej i Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Żarach oraz  Żarski Dom Kultury
zapraszają na wernisaż wystawy:

Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko.

Poniedziałek, 16.10.2017 r. godz. 12:00 Salon Wystaw Artystycznych Żarskiego Domu Kultury, Plac Rynek 17, Żary
wystawa czynna do 28 października, wstęp wolny. 

 

PKO Bank Polski jest mecenasem pierwszego namalowanego w XXI wieku pocztu władców polskich. „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” to zbiór prac autorstwa światowej sławy grafika i ilustratora Waldemara Świerzego. Kolekcja obejmuje 49 portretów polskich królów i książąt – od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wszystkie zebrane w kolekcji portrety powstawały na podstawie materiałów źródłowych, w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki. Profesor Waldemar Świerzy namalował pełne kolorów prace, w odróżnieniu od rysowanych i czarno-białych dzieł Jana Matejki. Różni je także sposób prezentacji postaci – mistrz Matejko pokazał władców silnych i dostojnych, a Świerzy skupił się na ego. Jego prace pełne są ludzkich emocji, pasji i oddają charakter poszczególnych postaci.

Portretom polskich władców autorstwa profesora Świerzego towarzyszą barwne opisy. Cała ekspozycja to nie tylko artystyczna prezentacja, ale także projekt historyczno-edukacyjny. Po raz pierwszy ekspozycja odbyła się w 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Na pomysł ponownego stworzenia wizerunków naszych władców w 2004 roku wpadł znakomity grafik i plakacista Andrzej Pągowski, który do współpracy zaprosił profesora Waldemara Świerzego, światowej sławy grafika i ilustratora. Projektowi patronuje PKO Bank Polski.

W ciągu 7 lat pracy autor stworzył unikatową na skalę światową kolekcję, znacznie różniącą się od legendarnego „Pocztu królów i książąt polskich” Jana Matejki – zbioru 44 monochromatycznych rysunków, które od ponad 120 lat stanowią kanon wizerunków naszych władców. Pełne emocji, współczesne  portrety stworzone przez Świerzego polemizują z od lat zakorzenionym w powszechnej świadomości patetycznym obrazem naszych władców, dopełniają go i różnicują. Poczet Świerzego jest ogromnym osiągnięciem artystycznym, ale nie tylko – to dzieło przygotowane w oparciu o szczegółowe i unikalne materiały historyczne. Dzięki temu ma szansę stać się wiarygodnym symbolem tożsamości Polaków we wspólnocie europejskiej i na świecie. To prawdziwa i współczesna lekcja patriotyzmu, zwłaszcza dla młodych ludzi

Waldemar Świerzy (1931-2013) – plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor projektowania plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Należy do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, jest jednym z twórców polskiej szkoły plakatu z lat 60. i 70. XX wieku. Stworzył ok. 2000 plakatów, głównie o tematyce kulturalnej (teatralnych, filmowych, cyrkowych i muzycznych), ale również prace o wymowie społecznej czy propagujące sport. Miał w swoim dorobku portrety wybitnych Polaków m.in. Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza i Marii Skłodowskiej-Curie.

Andrzej Pągowski – urodził się w 1953 roku. Absolwent ASP w Poznaniu, Wydział Grafiki, dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1200 plakatów. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek płyt, a także scenografii teatralnych i telewizyjnych oraz scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo. Oprócz plakatów teatralnych, operowych i muzycznych stworzył kilkaset filmowych i pracował z najwybitniejszymi reżyserami polskimi, m.in.: Wajdą, Zanussim, Kieślowskim, czy Polańskim. Jest zdobywcą wielu międzynarodowych nagród, a jego prace można zobaczyć, m.in. w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie, w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Metropolitan Museum of Modern Art. umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej powstałych po 1980 roku.

Komentowanie wyłączone.

Zobacz również: