Ostatnie wpisy

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Baner promocyjny
Powrót Do Góry
Image Alt

Żarski Dom Kultury

  /  Salon Wystaw Artystycznych   /  Wystawa nowy poczet władców Polski

Wystawa nowy poczet władców Polski

 Burmistrz Miasta Żary Danuta Madej i Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Żarach oraz  Żarski Dom Kultury
zapraszają na wernisaż wystawy:

Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko.

Poniedziałek, 16.10.2017 r. godz. 12:00 Salon Wystaw Artystycznych Żarskiego Domu Kultury, Plac Rynek 17, Żary
wystawa czynna do 28 października, wstęp wolny. 

 

PKO Bank Polski jest mecenasem pierwszego namalowanego w XXI wieku pocztu władców polskich. „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” to zbiór prac autorstwa światowej sławy grafika i ilustratora Waldemara Świerzego. Kolekcja obejmuje 49 portretów polskich królów i książąt – od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wszystkie zebrane w kolekcji portrety powstawały na podstawie materiałów źródłowych, w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki. Profesor Waldemar Świerzy namalował pełne kolorów prace, w odróżnieniu od rysowanych i czarno-białych dzieł Jana Matejki. Różni je także sposób prezentacji postaci – mistrz Matejko pokazał władców silnych i dostojnych, a Świerzy skupił się na ego. Jego prace pełne są ludzkich emocji, pasji i oddają charakter poszczególnych postaci.

Portretom polskich władców autorstwa profesora Świerzego towarzyszą barwne opisy. Cała ekspozycja to nie tylko artystyczna prezentacja, ale także projekt historyczno-edukacyjny. Po raz pierwszy ekspozycja odbyła się w 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Na pomysł ponownego stworzenia wizerunków naszych władców w 2004 roku wpadł znakomity grafik i plakacista Andrzej Pągowski, który do współpracy zaprosił profesora Waldemara Świerzego, światowej sławy grafika i ilustratora. Projektowi patronuje PKO Bank Polski.

W ciągu 7 lat pracy autor stworzył unikatową na skalę światową kolekcję, znacznie różniącą się od legendarnego „Pocztu królów i książąt polskich” Jana Matejki – zbioru 44 monochromatycznych rysunków, które od ponad 120 lat stanowią kanon wizerunków naszych władców. Pełne emocji, współczesne  portrety stworzone przez Świerzego polemizują z od lat zakorzenionym w powszechnej świadomości patetycznym obrazem naszych władców, dopełniają go i różnicują. Poczet Świerzego jest ogromnym osiągnięciem artystycznym, ale nie tylko – to dzieło przygotowane w oparciu o szczegółowe i unikalne materiały historyczne. Dzięki temu ma szansę stać się wiarygodnym symbolem tożsamości Polaków we wspólnocie europejskiej i na świecie. To prawdziwa i współczesna lekcja patriotyzmu, zwłaszcza dla młodych ludzi

Waldemar Świerzy (1931-2013) – plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor projektowania plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Należy do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, jest jednym z twórców polskiej szkoły plakatu z lat 60. i 70. XX wieku. Stworzył ok. 2000 plakatów, głównie o tematyce kulturalnej (teatralnych, filmowych, cyrkowych i muzycznych), ale również prace o wymowie społecznej czy propagujące sport. Miał w swoim dorobku portrety wybitnych Polaków m.in. Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza i Marii Skłodowskiej-Curie.

Andrzej Pągowski – urodził się w 1953 roku. Absolwent ASP w Poznaniu, Wydział Grafiki, dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1200 plakatów. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek płyt, a także scenografii teatralnych i telewizyjnych oraz scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo. Oprócz plakatów teatralnych, operowych i muzycznych stworzył kilkaset filmowych i pracował z najwybitniejszymi reżyserami polskimi, m.in.: Wajdą, Zanussim, Kieślowskim, czy Polańskim. Jest zdobywcą wielu międzynarodowych nagród, a jego prace można zobaczyć, m.in. w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie, w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Metropolitan Museum of Modern Art. umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej powstałych po 1980 roku.

Skip to content