Ostatnie wpisy

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Baner promocyjny
Powrót Do Góry
Image Alt

Żarski Dom Kultury

  /  Zapowiedzi Imprez   /  GHANA FREESPIRIT i SERBIA ABRASEVIČ

GHANA FREESPIRIT i SERBIA ABRASEVIČ

Dnia 1.08.o godz. 12.15 w Rynku Miasta odbędzie się plenerowy koncert w wykonaniu dziecięcych zespołow artystycznych: FREESPIRIT z Ghany oraz ABRASEVIĆ z Serbii. Koncert odbywa się w ramach Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Folkloru Zielona Góra 2013.

GHANA FREESPIRIT

Zespół Taneczny FREESPIRIT założyła w Moree Fundacja Freesprit . Dzieci i młodzież wspierane przez fundację uczą się tradycyjnych tańców, gry na bębnach i szerzą kulturę wśród lokalnej społeczności. Podtrzymują tradycję festiwali, które odbywają się w różnych porach roku i regionach. Właśnie festiwale są częścią bogatej kultury i tradycji ghańskiej. Łagodzą one konflikty, łączą społeczności i motywują do powrotów tych, którzy kiedyś stąd wyjechali. Kolorowe i radosne tańce dzieci połączone ze śpiewami i muzyką przyciągają turystów z różnych kontynentów.
Grupa wystąpiła również podczas 2nd International Conference African Culture and Development w Akrze. W obliczu ekspansji kultury Zachodu grupa FREESPIRIT próbuje zachować ducha Afryki, różnorodność jej tradycji, wierzeń i sztuki.
Kierownikem grupy jest Pani Krystyna Choszcz, a dyrektorem muzycznym dr Mawuyram Quessie Adjahoe. Choreografię opracowuje Margaret Delali Numekevor.

SERBIA ABRASEVIČ

Stowarzyszenie Kultury i Sztuki ABRASEVIČ z Kraljewa istnieje już blisko 85 lat. Jest najstarszą instytucją kultury w Kraljewie i zastało założone w 1926 roku przez Dragiego Tesica.
Na początku stowarzyszenie obejmowało 3 grupy: chór, sekcja dramatyczna i zespół tamburynistów. Obecnie zespół liczy 350 członków i ma sekcję taneczną, muzyczną, dramatyczną i baletową. Jednakże to grupa folklorystyczna zajmuje centralne miejsce w stowarzyszeniu i stała się synonimem nazwy towarzystwa ABRASEVIČ.
W latach 60. XX wieku zespół odnosił duże sukcesy artystyczne i po raz pierwszy wyjechał za granicę. Dla członków grupy tanecznej pierwszy duży festiwal (w którym wzięli udział) odbył się w Polsce, w Zielonej Górze. Potem grupa występowała w Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Brazylii, USA, Chinach, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Rumunii, Grecji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Republice Czeskiej, Bułgarii. W ten sposób ABRASEVIČ stał się popularny w kraju i za granicą.
W 1995 roku stowarzyszenie ABRASEVIČ stało się członkiem międzynarodowego stowarzyszenia zespołów folklorystycznych (CIOFF). Stowarzyszenie Kultury i Sztuki ABRASEVIČ jest opiekunem tradycji ludowej i kultury serbskiego narodu oraz centrum kulturalnych przedsięwzięć w Kraljewie i tym rejonie Serbii.
Obecnie dyrektorem zespołu i orkiestry dziecięcej jest Rade Kuburovic. Natasha Arsenijevic pracuje jako choreograf grupy, a Dejan Vukovic jest dyrektorem muzycznym.

Skip to content