32 Wojewódzka Wystawa Fotograficzna – Żary 2022

32 Wojewódzka Wystawa Fotograficzna - Żary 2022

Burmistrz Miasta Żary, Żarski Dom ...

Więcej...

Koncert dla Ukrainy

Koncert dla Ukrainy

 Żarski Dom Kultury zaprasza ...

Więcej...

Ogólnopolskie konfrontacje Tańca Współczesnego 11 czerwca 2022

Ogólnopolskie konfrontacje Tańca Współczesnego 11 czerwca 2022

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatrów Tańca Żarskiego ...

Więcej...

PRO ARTE w Żarskim Domu Kultury

PRO ARTE w Żarskim Domu Kultury

Informacja  o  programie Promocji Twórczej ...

Więcej...

Ja jestem Żyd z wesela – spektakl w ramach 60 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Żarski Dom Kultury zaprasza na spektakl ” Ja jestem Żyd z wesela ” , który zostanie wystawiony w dniu 28 marca 2015 o godzinie 15.30,    w sali widowiskowej „Luna” w Żarach  ul. Okrzei 35 , w ramach 60 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wstęp wolny.

Roman Brandstaetter zanotował, co mówił aplikantowi krakowskiego adwokata bronowicki karczmarz Hersz Singer: „na progu izby stoi mały, taki blady, rudy, w czarnym szlusroku, sam stoi, nic nie pije, nie tańczy, tylko stoi i patrzy. Panie koncypiencie, ja takiego patrzenia jak długo żyję nie widziałem. Coś było w tym patrzeniu, coś było, ale co, tego nie umiem powiedzieć. I wie pan, co ja wtedy pomyślałem ? Ja pomyślałem w złą godzinę, że od tego małego, bladego, rudego, będzie wielkie nieszczęście. Wie pan kto to był ? Pan nie może wiedzieć, kto to był. To był ten Wyspiański …”

Zbigniew Waleryś

Zbigniew Waleryś

Fenomen „Wesela” polega na tym, iż w gruncie rzeczy mało istotne wydarzenie, jakim był ślub poety Lucjana Rydla z chłopką z Bronowic nabiera wymiaru dramatu o przeklętym losie Polaków.To dramat o polskich archetypach, archetypach ściślej o wewnętrznej słabości Polaków, ich swarach i niezdolności do skupienia się wokół sprawy najistotniejszej. Stańczyk oddając Dziennikarzowi błazeński kaduceusz, mówi: „Mąć nim narodową kadź ! Stań na czele !”Słyszy się, że „Wesele” to wybitne dzieło literatury. Ale czy na pewno …

Monodram trwa 50 minut.
Muzyka żydowska z Kresów Wschodnich.

Spektakl prezentowany między innymi: na Kazimierzu w Krakowie, w Synagodze „Pod Białym Bocianem” we Wrocławiu i w innych miejscach w Polsce.

Zbigniew Waleryś
Zawodowy aktor, między innymi odtwórca roli Apostoła Pawła w filmie pt: „Quo Vadis” w reż. Jerzego Kawalerowicza, udział w serialu TV pt: „Wiedźminie” w reż. Marka Brodzkiego, jak też w filmie pt: „Pianista” w reż. Romana Polańskiego. Aktor Teatru Polskiego w Poznaniu. Rola Dionizego męża Papuszy w filmie Joanny i Krzysztofa Krauze pt „ Papusza” – premiera 2013. Seriale Na Dobre i Na Złe, Czas Honoru, Świat Według Kiepskich, Paradoks, Pierwsza Miłość, Galeria.

W 1995 roku aktor otrzymał nagrodę – „Złotą Iglicę”, która przyznawana jest dla najpopularniejszego aktora wrocławskiego.
W 2003 roku zajął również IV lokatę na konkursie „Verba Sacra” na interpretację tekstów biblijnych i Ojców Kościoła dla zawodowych aktorów, w Poznaniu
2007 nagroda aktorska na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy
2008 nagroda aktorska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2011 nagroda aktorska na Festiwalu Teatralnym w Zabrzu

Zapraszamy

Komentowanie wyłączone.

Zobacz również: