Ostatnie wpisy

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Baner promocyjny
Powrót Do Góry
Image Alt

Żarski Dom Kultury

  /  Zapowiedzi Imprez   /  Ja jestem Żyd z wesela – spektakl w ramach 60 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Ja jestem Żyd z wesela – spektakl w ramach 60 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Żarski Dom Kultury zaprasza na spektakl ” Ja jestem Żyd z wesela ” , który zostanie wystawiony w dniu 28 marca 2015 o godzinie 15.30,    w sali widowiskowej „Luna” w Żarach  ul. Okrzei 35 , w ramach 60 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wstęp wolny.

Roman Brandstaetter zanotował, co mówił aplikantowi krakowskiego adwokata bronowicki karczmarz Hersz Singer: „na progu izby stoi mały, taki blady, rudy, w czarnym szlusroku, sam stoi, nic nie pije, nie tańczy, tylko stoi i patrzy. Panie koncypiencie, ja takiego patrzenia jak długo żyję nie widziałem. Coś było w tym patrzeniu, coś było, ale co, tego nie umiem powiedzieć. I wie pan, co ja wtedy pomyślałem ? Ja pomyślałem w złą godzinę, że od tego małego, bladego, rudego, będzie wielkie nieszczęście. Wie pan kto to był ? Pan nie może wiedzieć, kto to był. To był ten Wyspiański …”

Zbigniew Waleryś

Zbigniew Waleryś

Fenomen „Wesela” polega na tym, iż w gruncie rzeczy mało istotne wydarzenie, jakim był ślub poety Lucjana Rydla z chłopką z Bronowic nabiera wymiaru dramatu o przeklętym losie Polaków.To dramat o polskich archetypach, archetypach ściślej o wewnętrznej słabości Polaków, ich swarach i niezdolności do skupienia się wokół sprawy najistotniejszej. Stańczyk oddając Dziennikarzowi błazeński kaduceusz, mówi: „Mąć nim narodową kadź ! Stań na czele !”Słyszy się, że „Wesele” to wybitne dzieło literatury. Ale czy na pewno …

Monodram trwa 50 minut.
Muzyka żydowska z Kresów Wschodnich.

Spektakl prezentowany między innymi: na Kazimierzu w Krakowie, w Synagodze „Pod Białym Bocianem” we Wrocławiu i w innych miejscach w Polsce.

Zbigniew Waleryś
Zawodowy aktor, między innymi odtwórca roli Apostoła Pawła w filmie pt: „Quo Vadis” w reż. Jerzego Kawalerowicza, udział w serialu TV pt: „Wiedźminie” w reż. Marka Brodzkiego, jak też w filmie pt: „Pianista” w reż. Romana Polańskiego. Aktor Teatru Polskiego w Poznaniu. Rola Dionizego męża Papuszy w filmie Joanny i Krzysztofa Krauze pt „ Papusza” – premiera 2013. Seriale Na Dobre i Na Złe, Czas Honoru, Świat Według Kiepskich, Paradoks, Pierwsza Miłość, Galeria.

W 1995 roku aktor otrzymał nagrodę – „Złotą Iglicę”, która przyznawana jest dla najpopularniejszego aktora wrocławskiego.
W 2003 roku zajął również IV lokatę na konkursie „Verba Sacra” na interpretację tekstów biblijnych i Ojców Kościoła dla zawodowych aktorów, w Poznaniu
2007 nagroda aktorska na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy
2008 nagroda aktorska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2011 nagroda aktorska na Festiwalu Teatralnym w Zabrzu

Zapraszamy

Skip to content