Koncert Świąteczny Ania Rusowicz i goście

Koncert Świąteczny Ania Rusowicz i goście

Znamy artystkę Świątecznego Koncertu! dnia 27.12.2022r. odbędzie ...

Więcej...

Mam ogień w sercu – WOŚP 2023

Mam ogień w sercu - WOŚP 2023

Sztab #6273 Żarski Dom Kultury ...

Więcej...

Rejestracja Wolontariuszy WOŚP

Rejestracja Wolontariuszy WOŚP

Miło nam poinformować, iż ruszyła  ...

Więcej...

Patryk Adamkiewicz – La Scala Night

Patryk Adamkiewicz - La Scala Night

La Scala Night - wieczór ...

Więcej...

Łużycki Orszak Ślubny

Łuzycki Orszak Ślubnyfundusze europejskiPolsko – Niemiecko – Serbołużycki Orszak Ślubny zagościł w Żarach dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Funduszu Małych Projektów.

Wnioskodawcą projektu był Żarski Dom Kultury, natomiast partnerem projektowym Stowarzyszenie Domowina z Niemiec. W orszaku ślubnym udział wzięły dwie grupy folklorystyczne serbołużyczan z Cottbus i Heinersbrück oraz górali czadeckich, którzy po II wojnie światowej w ramach reemigracji osiedlili się w Brzeźnicy koło Żagania. Było to pierwsze spotkanie obu zespołów, które zgromadziły się przed ratuszem, by przemaszerować ulicami miasta, popularyzując w ten sposób kulturę zaślubin serbołużyckich. Organizatorzy rozdali uczestnikom przemarszu symbole kultury łużyckiej w postaci wianków oraz cylindrów. Orszak prowadziła Miejska Orkiestra Dęta Żarskiego Domu Kultury. Dźwięki muzyki wzbudziły zainteresowanie mieszkańców Żar i okolic, którzy chętnie dołączyli do pochodu. Orszak przeszedł szlakiem żarskich zabytków z uwzględnieniem kompleksu zamkowo-pałacowego Dewinów-Bibersteinów. Miejscem docelowym uroczystości zaślubin był pawilon muzyczny w przypałacowym Parku Miejskim. Tam, na scenie zespół z Domowiny zaprezentował w formie widowiska obyczaj zaślubin, natomiast górale bukowińscy pokazali folklor taneczno-muzyczny. Równocześnie pokazom artystycznym towarzyszyły warsztaty plastyczne, podczas których dzieci poznawały elementy strojów serbołużyckich i góralskich, wizualizując je w postaci prac plastycznych. Powszechne zainteresowanie wzbudziła patelnia-gigant, na której kucharze gotowali danie serbołużyckie. Wspólnej biesiadzie towarzyszyły tańce, śpiewy, muzyka i pyszne jedzenie. Projekt zakończył pierwszą w historii Żar inscenizację polsko – niemiecko – serbołużyckiego orszaku ślubnego.

Jesteśmy przekonani, że to wydarzenie wpłynęło na pogłębienie współpracy partnerskiej placówek edukacyjnych i kulturalnych z pogranicza polsko-niemieckiego w obszarze transgranicznej edukacji kulturalnej”.

Komentowanie wyłączone.

Zobacz również: