Koncert Świąteczny Ania Rusowicz i goście

Koncert Świąteczny Ania Rusowicz i goście

Znamy artystkę Świątecznego Koncertu! dnia 27.12.2022r. odbędzie ...

Więcej...

Mam ogień w sercu – WOŚP 2023

Mam ogień w sercu - WOŚP 2023

Sztab #6273 Żarski Dom Kultury ...

Więcej...

Rejestracja Wolontariuszy WOŚP

Rejestracja Wolontariuszy WOŚP

Miło nam poinformować, iż ruszyła  ...

Więcej...

Patryk Adamkiewicz – La Scala Night

Patryk Adamkiewicz - La Scala Night

La Scala Night - wieczór ...

Więcej...

Spotkajmy się w stolicy Polskich Łużyc

Spotkajmy się w stolicy polskich Łużyc

Fundusze EuropejskieDzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Funduszu Małych Projektów, w dniu 9 sierpnia 2022r. zrealizowaliśmy projekt „Spotkajmy się w stolicy polskich Łużyc”. Pomysłodawcą projektu był Pan Łukasz Matyjasek, dyrektor Żarskiego Domu Kultury, natomiast partnerem projektu Szkoła Języka i Kultury Dolnołużyckiej z Cottbus. Jest to pierwszy, wspólny, jakże udany projekt obu partnerów. Na początku imprezy odbył się zaplanowany poczęstunek poprzedzony powitaniem przybyłych uczestników z Niemiec. Po wstępnym zapoznaniu się, uczestnicy wraz z mieszkańcami Żar i Cottbus wybrali się na zwiedzanie miasta poznając jego historię i zabytki. Następnie udali się na zwiedzanie żarskiego kompleksu pałacowo-zamkowego, który został specjalnie udostępniony na to wydarzenie. Uczestnicy i mieszkańcy z Polski i z Niemiec poznali polską i niemiecką historię Łużyczan oraz ich tradycje. Po kilkugodzinnej wycieczce uczestnicy i mieszkańcy udali się do folwarku zamkowego, gdzie odpoczywając, zjedli obiad. W tym czasie podopieczni Żarskiego Domu Kultury i Szkoły z Cottbus umilili czas uczestnikom swoimi występami. Następnie, aby bliżej poznać język kraju sąsiedniego, odbyły się lekcje języka polskiego i niemieckiego. Uczestnicy poznali podstawowe zwroty i pojęcia, oraz potrafili się ze sobą w prosty sposób porozumieć. Jako, że uczestnikami wydarzenia byli pracownicy Szkoły Języka i Kultury Dolnołużyckiej, szczególną atrakcją było poznanie podstawowych zwrotów w języku serbołużyckim. Jednak zaskoczyli oni polskich uczestników dodatkową niespodzianką, czym okazała się wspaniale przygotowana prezentacja na temat języka serbołużyckiego zarówno w formie papierowej jak i multimedialnej, gdzie po odbytej lekcji polscy uczestnicy potrafili się wstępnie przedstawić i przekazać o sobie kilka informacji w języku serbołużyckim.

Wydarzenie zwieńczył występ amatorskiego zespołu z Polski, podczas którego uczestnicy projektu wspólnie zjedli drobną kolację i następnie zostali odpowiednio pożegnani.

Uczestnicy i mieszkańcy po obu stronach Nysy zintegrowali się i poznali dziedzictwo kulturowe Dolnych Łużyc. Był to pierwszy, wspólnie zrealizowany projekt, podczas którego uczestnicy bardzo się polubili i wspaniale razem bawili – z pewnością będzie to długofalowa współpraca 🙂

Komentowanie wyłączone.

Zobacz również: