32 Wojewódzka Wystawa Fotograficzna – Żary 2022

32 Wojewódzka Wystawa Fotograficzna - Żary 2022

Burmistrz Miasta Żary, Żarski Dom ...

Więcej...

Ogólnopolskie konfrontacje Tańca Współczesnego 11 czerwca 2022

Ogólnopolskie konfrontacje Tańca Współczesnego 11 czerwca 2022

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatrów Tańca Żarskiego ...

Więcej...

Wielkanoc 2020


Szanowni Państwo, dzięki cudom techniki nasz kontakt ze światem kultury wcale nie musi zaniknąć w sytuacji pandemii. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy bazę wartościowych portali internetowych, na których mogą Państwo za darmo korzystać z dóbr kultury. Jednocześnie zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych i strony internetowej, na których udowadniamy, że ŻDK dalej działa. Polecane przez nas strony, podzielone na kategorie znajdziecie Państwo poniżej.  

Alicja Wróbel – instruktor ŻDK 

Literatura:

 • Polona.pl – największa polska biblioteka internetowa. Nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości (książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych) do nieograniczonego wykorzystania przez wszystkich w dowolnym celu, w tym komercyjnym.
 • wolnelektury.pl – zbiór największych dzieł literatury wchodzących w skład postaw programowych szkół i nie tylko, będących w domenie publicznej
 •  Unia Literacka organizuje codzienne przeciwwirusowe spotkania literackie, w trakcie których autorzy tacy jak Olga Tokarczuk, Iwona Chmielewska, czy Sylwia Chutnik, czytają swoją twórczość na żywo

Teatr

 •  Spektakl Krzysztofa Czeczota.„Światło w nocy”. Jak czytamy w opisie: Borys Szyc, Łukasz Simlat i Wojciech Mecwaldowski jako wojak Józef Szwejk, filozof Ludwig Wittgenstein oraz Adolf Schicklgruber (przyszły wódz niemieckiego narodu), którzy rozprawiają pośród huku wojennych dział o życiu, polityce i roli sztuki.
 • Teatr Współczesny w Warszawie otworzył swoje archiwum dla internautów. Polecamy!
 • genialna inscenizacja „Tanga” Sławomira Mrożka .
 • Spektakl „Boska!” z fantastyczną tytułową rolą Krystyny Jandy.
 • Playlista YouTube ze 189 spektaklami Teatru Telewizji.
 • Ninateka.pl/ – Spektakle, teatry telewizji, muzyka, wywiady z twórcami, materiały edukacyjne. Ninateka to największa baza filmów dokumentalnych, fabularnych, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, zapisów spektakli teatralnych i operowych, rejestracji koncertów, relacji dokumentujących życie kulturalne i społeczne oraz audycji radiowych.

Film

 • Film „Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy, nagrodzony na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni
 • Legalnie i darmowo można obejrzeć filmy Studia TOR na ich profilu na YouTubie. Oprócz pełnometrażowej klasyki polskiego kina znajdziemy tu również fragmenty wielkich dzieł, popisy aktorskie największych polskich nazwisk srebrnego ekranu.
 • Filmy z całego świata, te odnoszące sukcesy na festiwalach i komercyjne przeboje w całości za darmo można obejrzeć na kanale YouTube Kino Świat.

Muzyka 

Muzea 

Nauka

 • Cykl wykładów, które organizowane są regularnie raz w miesiącu, osiem razy w ciągu roku akademickiego przez Uniwersytet Warszawski, pod nazwą „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Cykl rozpoczął się w 2000 roku i trwa do dziś. Wykłady wygłaszają naukowcy, politycy, duchowni oraz osoby ze świata kultury i sztuki.

 • Webinaria Narodowego Centrum Kultury. Oprócz tematów dedykowanych zwłaszcza dla pracowników sektora kultury wiele ciekawych zagadnień z dziedziny edukacji, nowych technologii, zarządzania czasem i innych.

Edukacja kulturalna:

 

 • Culture.pl to serwis informujący o najważniejszych zjawiskach i tendencjach w kulturze polskiej oraz o wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Polsce i za granicą. To największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o twórcach i dziełach oraz publikowane na bieżąco recenzje, analizy i omówienia autorstwa profesjonalistów fascynujących się historią i socjologią kultury, estetyką i poszczególnymi dziedzinami twórczości. Od ponad dekady portal Culture.pl prowadzony jest przez  Instytut Adama Mickiewicza – narodową instytucję kultury, której zadaniem jest budowanie marki Polska w wymiarze kultury oraz udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej.
 • otwartezasoby.pl/ – Strona prowadzona przez Kamila Śliwowskiego, specjalistę ds. Creative Commons, na której można znaleźć dzieła kultury z domeny publicznej, a także artykuły poświęcone wykorzystaniu technologii i cyfrowych zasobów wiedzy w edukacji. Przydatne dla nauczycieli, animatorów, a także dla tych, którzy muszą uczyć swoje pociechy.
 • www.legalnakultura.pl/pl – Największa w Polsce baza legalnych źródeł filmów, muzyki, literatury, fotografii… Legalna Kultura to dostęp do bibliotek, muzeów i archiwów, a także ciekawe artykuły dotyczące twórców, specyfiki pracy w zawodach kreatywnych oraz praw autorskich

Zarski Dom Kultury 

Jedna odpowiedź do wpisu “Wielkanoc 2020”

 1. Waldek pisze:

  No i bardzo dobrze. Tak trzymać. Pozdrawiam pracujących w firmie. Pozdrawiam grupę teatralną Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dziękuję za życzenia i odwzajemniam.

Zobacz również: