Ostatnie wpisy

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Baner promocyjny
Powrót Do Góry
Image Alt

Żarski Dom Kultury

  /  Plenerowe spotkania ze sztuką   /  Ż’Art 27 Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką Żary ’18

Ż’Art 27 Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką Żary ’18

 

Ż’ART – 27 MIĘDZYNARODOWE PLENEROWE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ – 6-12.08.2018 r.

 

PLENER I WARSZTATY ARTYSTYCZNE

  • 6-11.08.2018 r. – Międzynarodowy Plener Malarstwa
  • 6-7.08.2018 r. – godz. 10.00 – 15.00 – ŻDK, ul. Wrocławska 7  Warsztaty filmowe dla młodzieży pod kier. reżysera Wiesława Saniewskiego
  • 8-12.08.2018 r. godz. 16.00-19.00 – sala widowiskowa „Luna” ŻDK Warsztaty Teatrów Tańca ŻDK dla dzieci i młodzieży pod kier. Bożeny Wróbel
  • 7-10.08.2018 r. – godz. 10.00 – 15.00 – sala widowiskowa „Luna” ŻDK Warsztaty teatralne dla młodzieży pod kier. Leszka Mądzika

SPEKTAKLE I AKCJE ARTYSTYCZNE 10.08.2018 r. – piątek Rynek Miasta, deptak

  • godz. 11.00-15.00 – Klown Konzept – Francja
  • godz. 11.00 –„Piosenki z plecaka” z Asią i Klaunikiem Mikusiem-Pikusiem– Poznań
  • godz. 12.15 – „Zaklinacze węży” – Wrocław
  • godz. 16.00 – 19.00 – SWA, deptak – „Ściana sztuki 4” – akcja plastyczna dla wszystkich pod kier. J. Zauścińskiego
  • godz. 19:00 – „Wrocławska 7” – koncert zespołu ŻDK
  • godz. 20.00 – „Cyber – korpo – Polak”- Obustronni Ludzie (aktorska grupa teatralno – kabaretowa) – Warszawa

Park przy Al. Jana Pawła II

  • godz. 21.30 – „Zwój” – widowisko plenerowe w reż. Leszka Mądzika (Lublin) w wykonaniu młodzieży z Teatru Drewniana Kurtyna ŻDK

11.08.2018 r. – sobota

SWA ŻDK

  • godz. 14:00 – ul. Rynek 17, Podsumowanie Międzynarodowego Pleneru Malarstwa

Rynek Miasta, deptak:

  • godz. 10.00-14.00 – Klown Konzept – Francja
  • godz. 11.00 – „Kominiarczyk” – Teatr Coktail – Kraków
  • godz. 12.30 – „Żeglarze siedmiu mórz” – Teatr Rozrywki Trójkąt – Zielona Góra
  • godz.16.00 – „(OD)łączeni”- performance inspirowany twórczością Stefana Kaegi – pod kier. Alicji Wróbel
  • godz. 17:00 – koncerty zespołów rockowych ŻDK: „Ostatni piątek miesiąca”; „Przedwiośnie”; „Hangover”
  • godz. 21.00 – „Korowód tańca” – Kijowski Teatr Uliczny Highlights – Ukraina
  • godz. 22:00 – ” Pozostał tylko ŻAR…” – pokaz ognia Sarovia Art z Żar

12.08.2018 r. – niedziela, Rynek Miasta, deptak

  • godz. 15.00 – „Morskie opowieści” – Teatr „Katarynka” – Warszawa, Gdańsk
  • godz. 16.00 – Powarsztatowy spektakl Teatrów Tańca ŻDK
  • godz. 17.00 – Plenerowa potańcówka z Jackiem Hałasem i zespołem MUZYKANCI
  • godz. 20.00 – „Scenariusz dla trzech aktorek” – Aktorki Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie
  • godz. 22.00 – „Jaki taki” – Teatr Puppetterra – Łódź

 
 

 

Wśród projektów realizowanych cyklicznie, od wielu lat przez Żarski Dom Kultury, Ż’ART Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką zajmują szczególne miejsce. Wyrosły z potrzeby serca, fascynacji teatrem a też przede wszystkim z przyjaźni twórców, artystów z różnych dziedzin sztuki z Polski i zagranicy, dla których kontakt z prawdziwym, wrażliwym odbiorcą w przestrzeni publicznej stanowi istotny element procesu tworzenia i prezentacji dzieła.

Ż’ART narodził się w łonie najstarszego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze,. To dzięki otwartości i życzliwości Aliny Obidniak, ówczesnej dyrektor Teatru im. C. Norwida w Jeleniej Górze i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, wobec młodego wówczas dyrektora ŻDK, Żary stały się miejscem prezentacji teatrów ulicznych nie tylko z˛Polski ale też Europy.

Artystyczna zazdrość i potrzeba kontaktu artykułowana przez malarzy i rzeźbiarzy uczestniczących w Międzynarodowym Plenerze Malarstwa i Rzeźby organizowanym przez ŻDK spowodowała połączenie teatru i sztuki w jeden projekt pod nazwą Ż’ART Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką. To wkrótce wywołało lawinę pomysłów opartą na formach sztuki uprawianych w Żarskim Domu Kultury: muzykę, taniec, film aż w końcu fotografię realizowaną jako Akcję Fotograficzną „24 sierpnia….w Żarach”.

Dyrektor Żarskiego Domu Kultury
Roman Krzywotulski


Warsztaty filmowe dla młodzieży pod kierunkiem  Wiesława Saniewskiego

WIESŁAW SANIEWSKI – reżyser, scenarzysta, producent filmowy

Ukończył matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz scenariopisarstwo w łódzkiej Filmówce, w klasie Andrzeja Wajdy i Bolesława Michałka. Studiował także historię sztuki i dziennikarstwo. Przez lata bliski współpracownik Wajdy i jego asystent. W latach 1987-90 oraz 1994-96 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Reżyser m.in. takich filmów jak „Wygrany”, „Bezmiar sprawiedliwości”,”Dotknięci”, czy kultowy „Nadzór”. Zrealizował także kilka spektakli teatralnych, w tym zakazane przez władze „Nienasycenie” Witkiewicza (1984). Autor czterech książek, w tym dwóch o tematyce filmowej. Laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień filmowych. Zdobywca m.in. Nagrody Kultury Podziemnej Solidarności, nagrody za reżyserię na MFF w Houston, nagrody za scenariusz na MFF w Mediolanie, „Białego Słonia” na festiwalu „Wisła” w Moskwie „za mistrzowską reżyserię i głębokie artystyczne walory” filmu „Bezmiar sprawiedliwości”. W roku 2017, za całokształt twórczości, odebrał we Włoszech Filmową Nagrodę Narodów (Premio Cinematografico delle Nazioni) w towarzystwie takich gwiazd kina jak Gina Lollobrigida czy Gerard Depardieu.

  • Warsztaty filmowe dla młodzieży kier. reżysera Wiesława Saniewskiego 6-7.08.2018 r. – godz. 10.00 – 15.00 – ŻDK, ul. Wrocławska 7

La Compagnie “Les ELéments DISPOnibles” (Francja)  KLOWN KONZEPT”

Francuski zespół Les ELéments DISPOnibles to stowarzyszenie artystów ulicznych, w skład których wchodzą wykonawcy, muzycy, malarze i fotograf. W mieście krąży niemy klaun, spotykając ludzi na ulicach. Za nim podąża fotograf, który fotografuje wszystkie spotkania, przygotowując w ten sposób kolekcję portretów mieszkańców miasta.

Performerzy: Pat Belland, Pascale Renet, Jef Rabillon.

  • Żary Rynek Miasta, deptak

    10.08.2018 r. – piątek
    godz. 11.00-15.00 – Klown Konzept

    11.08.2018 r. – sobota
    godz. 10.00-14.00 – Klown Konzept


„Piosenki z plecaka” z Asią i Klaunikiem Mikusiem-Pikusiem (Poznań)

„Piosenki z plecaka z Asią i Klaunikiem Mikusiem Pikusiem” to barwny artystyczny program muzyczno – ruchowy podczas którego integrujemy się z dziećmi grą i zabawą, gdzie „pierwsze skrzypce” gra śpiewająca na żywo piosenki Majki Jeżowskiej i nie tylko Asia, a wtóruje jej na szczudłach Klaunik Mikuś Pikuś.  Podczas tego koncertu można usłyszeć takie przeboje jak: „A ja wolę moją mamę”, „Puszek okruszek”, „ Ogórek” czy „Wszystkie dzieci nasze są”. Asia śpiewając, prowadząc konkursy i wciągając dzieci do rozmów na różne tematy, natychmiast zaskarbia sobie aprobatę i radość wszystkich, małych twarzyczek, a Mikuś Pikuś znakomicie rozbawia zarówno tych najmniejszych, jak i tych większych widzów.

  • Żary, Rynek Miasta, deptak 
    10.08.2018 r. – piątek 
    godz. 11.00 –„Piosenki z plecaka” z Asią i Klaunikiem Mikusiem-Pikusiem


Scena Edukacji (Wrocław) „Zaklinacze węży”

Aktorzy Sceny Edukacji z Wrocławia to jedyni w Polsce artyści, których pokaz ma tak unikatową a zarazem oryginalną formę przedstawienia, sięgającą swymi korzeniami do hinduizmu i dżinizmu. Przedstawienie zawiera prelekcję o wężach i gadach, mającą charakter dydaktyczny odnośnie występów dla dzieci i młodzieży. Prelekcja dotyczy m.in. pytonów tygrysich sumatrzańskich i boa afrykańskiego, gadów z rodziny dusicieli, które występują w programie. Jak wszystkie węże z rodziny dusicieli, zarówno pytony jak i boa, są niejadowite.

Występy artystów można podziwiać nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach, np. w Chorwacji, Słowenii, Niemczech czy Francji.

  • 10.08.2018 r. – piątek Rynek Miasta, deptak
    godz. 12.15 – „Zaklinacze węży”


Żarski Dom Kultury (Żary)  „Ściana sztuki 4”

Ściana sztuki 4” to czwarta edycja otwartej akcji plastycznej dla wszystkich pod kierunkiem Janusza Zauścińskiego – instruktora Żarskiego Domu Kultury.

  • 10.08.2018 r. – piątek, Salon Wystaw Artystycznych, deptak
    godz. 16.00 – 19.00 – „Ściana sztuki 4”


Żarski Dom Kultury,  Zespół „Wrocławska 7”

Wrocławska 7 to nie tylko adres Żarskiego Domu Kultury, ale także nazwa zespołu muzycznego działającego już od kilku lat w tej instytucji. Członkami zespołu są: Janusz Bizukojć – gitarzysta, wokalista; Zofia Bizukojć i Krystyna Korzeniowska – wokalistki; Henryk Rosiński – gitara, instrumenty klawiszowe, śpiew; Bogdan Urbański – perkusja. W swoim repertuarze maja głównie polskie przeboje – covery z lat ’60 i ’70.

  • 10.08.2018 r. – piątek, Rynek Miasta, deptak
    godz. 19:00 – „Wrocławska 7” – koncert


Obustronni Ludzie – grupa teatralno-kabaretowa (Warszawa) „Cyber – korpo –Polak”

Obustronni Ludzie – grupa teatralno-kabaretowa, powstała w 2012 roku. Na początku tworzyła skecze dla Akademii Rozrywki Radiowej Trójki. Tak powstał pierwszy spektakl, znany żarskiej publiczności, Karol i Helena, (nagrodzony na 19. Mazurskim Lecie Kabaretowym MULATKA 2013.) Najnowszy spektakl Obustronnych odnosi się do najaktualniejszych wydarzeń i zjawisk, które doskonale opisuje tytuł: Cyber – korpo -Polak. Czyli jaki jest dzisiejszy Polak i jaki wpływ mają na niego technologia i międzynarodowe korporacje. Aktualnie, absurdalnie i anarchistycznie i to wszystko w ciągu godziny. Autorem tekstów jest Mateusz Grydlik, członek zespołu SNL Polska, założyciel kabaretu Macież (nagroda Grand Prix na przeglądzie kabaretowym PAKA 2009). W obsadzie: Dominika Krzywotulska Grydlik ,Paweł Paprocki – Aktor Teatru Narodowego w Warszawie, Michał Meyer – gwiazda SNL Polska i Szymon na żywo oraz Wojciech Wachuda, znany z Teatru Komedia w Warszawie.  Muzykę do spektakli piszą m. in. Andrzej Perkman, Mateusz Dębski, Wojciech Żmuda czy Maja Lenar.

  • 10.08.2018 r. – piątek, Rynek Miasta, deptak
    godz. 20.00 – „Cyber – korpo- Polak”

 

Prof. Leszek Mądzik – Dyrektor Artystyczny Sceny Plastycznej KUL (Lublin)

Zwój”

Leszek Mądzik

Założyciel Sceny Plastycznej KUL, twórca jej piętnastu spektakli, także autor kilkunastu scenografii w teatrach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec, wykładowca w kilku szkołach artystycznych, profesor poznańskiej ASP, uczestnik kilkudziesięciu festiwali teatralnych na pięciu kontynentach, laureat wielu z nich – już dawno temu ukochał sobie teatr bez słów.

Jak sam twierdzi, źródłem milczenia w jego spektaklach jest głębokie przeświadczenie, iż istnieją dziedziny ludzkiej rzeczywistości, które nie poddają się słowu.

Źródło: www.kul.pl

Zwój

To on uniemożliwia dotarcie do istoty. Tworzy otulinę stojącą na drodze do zajrzenia w głąb. To rodzaj zasłony, za którą się chowamy. Pozornie bezpieczna, ale czy prawdziwa? Nakładamy na siebie szereg masek tworząc iluzję prawdy i szczerości. Czy jesteśmy sobą podczas spotkania z drugim człowiekiem? Czy te maski nie uwierają? Może trzeba rozwinąć zwój, za którym jesteśmy sobą. To misterium dzieje się w naturze, w otwartej przestrzeni. Tutaj przyroda, światło i pejzaż są też bohaterami tego widowiska. Stół, przy którym siedzą uczestnicy tego anonimowego spotkania jest głównym motywem rozgrywającego się dramatu. Światło i muzyka dopełniają ekspresję żywego obrazu.

Leszek Mądzik

Widowisko „Zwój” jest efektem pracy młodzieży z Teatru Drewniana Kurtyna pod kier. Leszka Mądzika. Pierwszy etap warsztatów odbył się w dniach 19-21.02.2018 r.

Etap finałowy, w czasie którego powstało widowisko „Zwój” realizowany jest w dniach 7-10.08.2018 r. w godz. 10:00-15:00 w sali widowiskowej „Luna” Żarskiego Domu Kultury.

  • 10.08.2018 r. – piątek, Park przy Al. Jana Pawła II
    godz. 21.30 –”Zwój” – widowisko plenerowe w reż. Leszka Mądzika w wykonaniu aktorów Teatru Drewniana Kurtyna Żarskiego Domu Kultury

„Teatr Coctail” (Kraków)  „Kominiarczyk”

Przedstawienie „Kominarczyk” jest kierowane do” familijnego” kręgu widowni. Złożone jest z sekwencji kilku zdarzeń, inserowane bajką Hansa Christiana Andersena „Pasterka i Kominiarczyk”.

Dzięki dużej ilości improwizacji z widownią przedstawienie jest mocno integracyjne, za każdym razem zmienia się, w zależności od wrażliwości i indywidualności widza. Aktorka nawiązuje kontakt z publicznością, która wciągana do zabawy uczestniczy w jego tworzeniu. Zabawę przeplatają etiudy pantomimiczne pełne ciepłego humoru i poezji, nawiązujące do sztuki Charlie Chaplina i mistrza liryki Leonida Engibarowa.

Aktorka dąży do przełamania barier nieśmiałości w relacjach międzyludzkich i otwieranie człowieka na pozytywne emocje.

Występują: Irina Afanasjewa, Aleksandra I Artur de Sas Żubr

  • 11.08.2018 r. – sobota Rynek Miasta, deptak
    godz. 11.00 – „Kominiarczyk”


Teatr Rozrywki Trójkąt (Zielona Góra) „Żeglarze siedmiu mórz”

Żeglarze siedmiu mórz” to spektakl dla starszych dzieci. Każdemu znany jest termin „morskie opowieści”, jako synonim niestworzonych historii. Spektakl „Żeglarze siedmiu mórz” jest skonstruowany z takich właśnie, nieprawdopodobnych fabuł, które, co najciekawsze, w większości są oparte na rzeczywistych wydarzeniach, jednak mocno zmienionych i ubarwionych. Przez to, przedstawienie ma wymiar także nieco edukacyjny, od morskich legend, do informacji geograficznych i historycznych, a także przyrodniczych. Osią spektaklu jest powrót na ląd dwóch skonfliktowanych „wilków morskich”, którzy snują swoje opowieści, a „szczury lądowe”, prowadzące nudne, domowe życie,  z zazdrością się temu przysłuchują. Chociaż konwencja jest zasadniczo żywoplanowa, w spektaklu pojawiają się także duże formy, animowane przez aktorów. Oprawa muzyczna spektaklu to piosenki o szantowym charakterze.

Występują.: Beata Beling, Cezary Molenda/Ludwik Schiller, Marcin Wiśniewski, Artur Beling.

  • 11.08.2018 r. – sobota, Rynek Miasta, deptak
    godz. 12.30 – „Żeglarze siedmiu mórz”


Żarski Dom Kultury (Żary) Alicja Wróbel – Teatr Drewniana Kurtyna ŻDK,  „(OD)łączeni”- performance inspirowany twórczością Stefana Kaegi

Alicja WróbelAbsolwentka zarządzania kulturą i mediami, studentka animacji społeczno-kulturowej i retoryki stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Recytatorka i juror konkursów recytatorskich. Instruktor teatralny. Uczestnik programu Paidagogos Pro. Inicjatorka i Koordynator Konferencji Młodych Filmoznawców. Aktorka Teatru Drewniana Kurtyna.

Karol BijataRezydent Wrocławia, student kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, specjalizacja performatyka. Działa w „Stowarzyszeniu Widzów Teatrów Publicznych” oraz wrocławskiej inicjatywie, podziemnej sceny muzycznej „WKURVV”. Aktor Teatru Drewniana Kurtyna.

W społeczeństwie uzależnionym od technologii ludzie łatwo podlegają manipulacji mediów, rozpadowi ulegają więzi społeczne. Ludzie funkcjonują jak wolne atomy, poruszane impulsami elektrycznymi, których dostarczają mass media. Performance ma dążyć do ukazania jak łatwo ludzie ulegają podszeptom technologii, a jego rozwiązanie ma podkreślić istotę przebywania razem. Uczestnicy aktywni to spontanicznie dobrane osoby z różnych środowisk. W czasie wydarzenia doświadczą pewnego rodzaju uwolnienia, oczyszczenia – odłączenia. Performance zainspirowany jest działaniami Stefana Kaegi.

Pomysł, scenariusz, reżyseria, prowadzenie: Alicja Wróbel
Operator techniczny, reżyseria dźwięku: Karol Bijata
Czas trwania ok. 30 min

  • 11.08.2018 r. – sobota, Rynek Miasta, deptak
    godz.16.00 – „(OD)łączeni”- performance


 Żarski Dom Kultury

Zespoły Rockowe ŻDK : „Ostatni piątek miesiąca”, „Przedwiośnie”, „ Hangover” Zespoły muzyczne w ŻDK prowadzi Jarosław Adryańczyk który wdraża młodzież w kanony muzyczne ale jednocześni zostawia im wiele swobody w wyrażaniu swoich idei muzycznych.

Hangover

  Zespół Hangover istnieje od ponad roku, grają własne utwory w klimatach szeroko pojętego rocka. Wokalista prowadzi również swój kanał na YouTube.  Paweł Kieler – wokal, gitara, Hubert Kowhanko – gitara basowa, Jeffrey Martin – perkusja

Ostatni Piątek Miesiąca

Z przymrużeniem oka mówią o sobie: „Młodzi utalentowani chłopcy, fajni, wolni lubią muzykę i może ich spotkać w Maku”. Grają to co w muzyce przetrwało dekady. Obecny skład: Patryk Toporowski – gitara Piotr Piłat – bas, Robin sing – perkusja

Przedwiośnie

Zespół składa się z różnych osobowości artystycznych, na co dzień grający w różnych zespołach tu magą niczym po godzinach realizować się we własnej twórczości trochę zabawnej ale i traktowanej z pełną powagą. Skład: Kamil Lenczyk – gitara, Łukasz Kurdziel – bas, Jeffrey Martin – perkusja.

  • 11.08.2018 r. – sobota, Rynek Miasta, deptak
    godz. 17:00 – koncerty zespołów rockowych ŻDK:
    Ostatni piątek miesiąca
    Przedwiośnie
    Hangover


Kijowski Teatr Uliczny Highlights (Ukraina)

Teatr założony został w 1993 roku przez profesjonalnych aktorów teatru Młodego Widza w Kijowie. Do roku 2003 pracował jako Kijowski Teatr Eksperymentalny na Akademii Mogilańskiej w Kijowie, realizując spektakle z klasycznego i współczesnego repertuaru światowego bardzo krótkim czasie stał się niekwestionowanym liderem ukraińskiego teatru studyjnego. W 2011 roku aktorzy Teatru KET – artystyczna rodzina Svietlakovych powołała zespól „Highlights” który jest kontynuatorem dokonań KET na ulicy. Młodość i żywiołowość zespołu połączone z doświadczeniem zdobytym na festiwalach europejskich przyniosły znakomite efekty w postaci dynamicznych i barwnych spektakli.„Korowód tańca” to bardzo żywiołowy i kolorowy spektakl uliczny zawierający sceny komediowe i taneczne, pozwalające na aktywną zabawę z publicznością. Kolorowe kostiumy, mistrzowskie popisy na szczudłach, humor i wesołość przedstawianych scen wciągają publiczność do zabawy, tworząc niepowtarzalną karnawałową atmosferę ,w której dominuje muzyka flamenco, rock and roll, pop dance ale także ukraińska hołubka. Scenariusz na podstawie inscenizacji Anatolija Pietrowa i reżyseria: Oleksandr Svietlakov Występują: Katerina Zaporozchenko/ Kateryna Svietliakova. , Marina Gordienko/ Inna Hryschenko , Anatolii Marempolskyi, Oleksandr Svietliakov, Oleksandr jr Svietliakov, Anna Svietliakova, Ivan Khrchenko, Iryna Svietliakova, Alicja Kabała.

  • 11.08.2018 r. – sobota, Rynek Miasta, deptak
    godz. 21.00 – „Korowód tańca”


Sarovia Art ” Pozostał tylko ŻAR…”

Człowiek jest niczym zapałka pośród zdarzeń płonących jak żywy ogień.Kiedy nadejdzie jego kres, pozostaje tylko żar.

Żarski teatr ognia Sarovia Art sięga po niekonwencjonalne sposoby przekazania widzom swojej historii. Grupa formalnie działa od 2017 roku, jednak jej założyciel Kamil „Buszmen” Markowski rozpoczął swoją przygodę z ogniem ponad 10 lat temu. Sarovia Art występowała podczas w wielu ważnych wydarzeń takich jak Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru, Dni Żar, Plener Archeologiczny w Wicinie czy chociażby Światełko do Nieba w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  • 11.08.2018 r. – niedziela
    Rynek Miasta, deptak
    godz. 22.00 – ” Pozostał tylko ŻAR…” – pokaz ognia Sarovia Art


Teatr Katarynka (Gdańsk) „Morskie opowieści”

„Morskie opowieści” to opowieść, która pozwoli małym widzom przenieść się na pokład statku, gdzie rozpoczną pełen przygód rejs. Rozśpiewana załoga opowie im o niejednej przygodzie, która wydarzyła się na morzu. Na pokładzie odbędzie się również akcja ratunkowa z udziałem Ratownika WOPR, a dzieci dowiedzą się, jak należy postępować w przypadku zagrożenia podczas wakacyjnego odpoczynku nad jeziorem czy morzem. Meteorolog Krabs wyjaśni widzom, jak rozpoznawać pogodę na podstawie obserwacji chmur. Czy łatwo jest być żeglarzem? Czy każdy może śpiewać szanty? Na te pytania odpowie humorystyczny spektakl muzyczny, podczas którego nie zabraknie wspólnej zabawy. Wszyscy widzowie wraz z załogą będą uczestniczyć w przeciąganiu liny.

Bohaterowie: Kataryniarz z Papugą, Kapitan, Majtek, Meteorolog Krabs, Ratownik Wopr, Papuga kapitana.

  • 12.08.2018 r. – niedziela, Rynek Miasta, deptak
    godz. 15.00 – „Morskie opowieści”


Żarski Dom Kultury (Żary) Teatry Tańca ŻDK

„ulica T” – powarsztatowy spektakl Teatrów Tańca ŻDK pod kier. Bożeny Wróbel

W dniach 8-12.08.2018r. w godz.16.00-19.00 w sali widowiskowej Luna odbędą się warsztaty z Teatrem Tańca ŻDK prowadzone przez Bożenę Wróbel. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają techniki tańca współczesnego, techniki teatralne i różne działania twórcze , które przyczynią się do tego, że każdy z uczestników będzie miał wpływ na powstawanie spektaklu. Zwieńczeniem warsztatów będzie pokaz spektaklu „ulica T”.

 „ulica T” czyli taniec, teatr, twórcze doznania – powarsztatowy spektakl w wykonaniu uczestników warsztatów z Teatrem Tańca ŻDK 12.08.2018r. –  godz. 16.00 – deptak SWA Rynek Miasta

  • 8-12.08.2018 r. godz. 16.00-19.00 – sala widowiskowa „Luna” ŻDK
    Warsztaty Teatrów Tańca ŻDK dla dzieci i młodzieży pod kier. Bożeny Wróbel

    12.08.2018 r. – niedziela, Rynek Miasta, deptak
    godz. 16.00 – Powarsztatowy spektakl Teatrów Tańca ŻDK


MUZYKANCI (Poznań) „Plenerowa potańcówka z Hałasem”

Muzykanci to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej. Grupa doceniona przez krytyków i publiczność. Laureaci wielu prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja, Grand Prix festiwalu Euro Folk. Ich debiutancki album MUZYKANCI został nagrodzony tytułem Folkowego Fonogramu Roku, a po 14. latach w 2012 – w plebiscycie internautów zorganizowanym przez Polskie Radio został wybrany najlepszą folkową płytą spośród wszystkich wydawnictw nominowanych i nagrodzonych w czternastoletniej historii konkursu na Folkowy Fonogram Roku. Muzykanci koncertowali na scenach Polski i Europy (m.in. Niemcy, Szkocja, Czechy, Dania, Szwecja, Hiszpania, Belgia, Luksemburg, Macedonia, Białoruś). Po kilkuletniej przerwie – dedykowanej realizacji odrębnych projektów artystycznych – w styczniu 2010 roku zespół wznowił działalność. Grupa inspiruje się muzyką łemkowską, węgierską, bałkańską, cygańską i żydowską, ma w repertuarze pieśni tradycyjne z niemal wszystkich zakątków Polski. Kolejne płyty zespołu: A na onej górze… – zawierająca głównie polskie ballady ludowe, album kolędowy Gore Gwiazda oraz Muzykanci i Hradistan – nagrany w Czechach studyjno-koncertowy album z udziałem morawskiej grupy Jerzego Pavlicy. Muzykanci mają też za sobą liczne nagrania dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i innych europejskich nadawców.

Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce / Jan Słowiński – altówka, basy, śpiew

Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, akordeon/ Alicja Hałas – baraban, gordon

 

  • 12.08.2018 r. – niedziela, Rynek Miasta, deptak
    godz. 17.00 – Plenerowa potańcówka z Hałasem

 Aktorki Teatru im. Adama Mickiewicza (Częstochowa)  „Scenariusz dla trzech aktorek” – Bogusław Schaeffer 

Historia śmiesznie prosta i po prostu śmieszna czyli „Scenariusz dla trzech aktorów” w wersji kobiecej. Pomysł Scheaffera sprowadza się do prezentacji prób do spektaklu „Fragment” niejakiego… Bogusława Schaeffera. Pełna inteligentnych dowcipów i prześmiesznych sytuacji komedia!  Tematem sztuki są problemy, z jakimi zmagają się kobiety-artystki w trakcie pracy. Widz ogląda próbę teatralną, pełną gagów, dowcipów i nagłych zwrotów akcji. Doskonały materiał dla aktorskich improwizacji.  Trzy Artystki spotykają się w niemal pustej przestrzeni teatru. Bohaterki poznajemy w prozaicznych chwilach. Każda snuje swoje rozważania o teatrze, wierząc niezłomnie w swój nieodkryty lub niedoceniony talent.  Temperament i energia aktorek kreujących role: PIE, DRU, CZE porywają publiczność od pierwszej sceny. Zabawne sytuacje rodem zza kulis teatralnych zawsze wzbudzały ciekawość widzów, a w tym spektaklu aktorki doprowadziły żonglerkę opartą na mieszaniu prywatności z grą aktorską do absurdu.  Wspaniała zabawa z precyzyjnie wymierzoną ironią.

Będziesz myślał po wyjściu z teatru! Zapamiętaj to sobie widzu, który we wszystkim maczasz swoje pal...” Bogusław Schaeffer.

  • 12.08.2018 r. – niedziela, Rynek Miasta, deptak
    godz. 20.00 – „Scenariusz dla trzech aktorek”


 Teatr Puppetterra (Łódź) – Spektakl „Jaki Taki”

Autorski spektakl Jarosława Figury o złożonych relacjach głównego bohatera z własnym ojcem , matką i licznymi kobietami, które spotkał na swojej drodze. O niemożności pełnego spełnienia w życiu. Być może nastąpi ono dopiero w kontakcie z szerokopojętym Bogiem, którego szuka. W tych poszukiwaniach, za każdym razem przeszkadza jakaś demoniczna siła, niszcząca międzyludzkie kontakty. Wrzucająca człowieka w szereg uzależnień. Przedstawienie oparte na faktach z życia występującego aktora.

JakiTaki – jest, wciąż pyta i błądząc w życiu, szuka odpowiedzi. Jak żyć i po co? Potrafi czuć i myśleć, a ciągle ulega – pokusom świata. Skąd przybyliśmy? Kim jesteśmy? I dokąd zmierzamy? Każdy z nas chciałby wiedzieć. Każdy JakiTaki. To niezbędny warunek do poczucia szczęścia. Ukrytego głęboko, we wnętrzu człowieka. Wnętrze ludzkie – wielka tajemnica. Raz nienawidzi, innym razem kocha. Dlaczego tak się dzieje? Nikt do końca nie wie. Wszyscy czuliby szczęście poznając odpowiedź. Ale najpierw, by je poczuć, trzeba się oczyścić. Wyrzucić z siebie to wszystko, co boli. Usłyszeć szepty naszego sumienia. Albo zagłuszyć. Mamy wolny wybór. Wtedy szczęście, po chwili, smakuje inaczej.

Spektakl dla widzów dorosłych.

reżyseria: Jarosław Figura
muzyka: Julia Owczarek
ruch sceniczny: Ilona Gumowska
występują:
Kamil Witaszak i Jarosław Figura
głos matki: Katarzyna Stanisz

  • 12.08.2018 r. – niedziela, Rynek Miasta, deptak
    godz. 22.00 – „Jaki taki” – spektakl

 

opracowała: Paulina Konopa – ŻDK  

 

Skip to content