Ostatnie wpisy

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Baner promocyjny
Back to top
Image Alt

lipiec 2014

  /    /  lipiec

  14 i 15 lipca odbyły się warsztaty podczas których uczestnicy zapoznali się z tą dziedziną rękodzieła ludowego. Celem warsztatów było nabycie praktycznych umiejętności wyplatania z wikliny przedmiotów użytkowych, służących do dekoracji, ozdabiania pomieszczeń itp

            Uczestnicy warsztatów poznali podstawową technikę wyplatania koszy. W ramach pokazu możliwe było samodzielne wyplatanie koszyków na przygotowanym  stelażu, następnie każdy mógł wykonać wieniec kierując się własną wyobrażnią. Każdy miał okazję do poćwiczenia pod okiem państwa prowadzących. Na praktyczne poznanie tradycyjnego ludowego rzemiosła skusili się też niektórzy z dorosłych przechodniów. Zapał uczestników oraz wyniki ich pracy pokazują, że w cenie zaczyna być to, co wytworzone własnymi rękoma.

                                                                                           Ewa Zauścińska

[gallery ids="2399,2390"]

Trzydziestu pięciu artystów z sekcji  "Mozaika", "Tęcza" i "Barwa " pokazało swoje prace w filii ŻDK w Kunicach. Jest to podsumowanie pracy sekcji za ostatni  sezon. Sekcją opiekuje się  instruktor ŻDK,  pani Beata Chudy. Zapraszamy do zwiedzania wystawy codziennie od godziny 8.00 do 16. w filii w Kunicach. [gallery ids="2284,2278,2280,2282,2281,2279,2283,2285,2277"]

Jolanta Zauscinska 150Salon Wystaw Artystycznych zaprasza na wystawę grafiki, malarstwa, rysunku Jolanty Zauścińskiej 25.06. - 25.07.2014 Żary ul. Rynek 17 Koncepcja wystawy powstała przy oglądaniu prac z kilku lat.Wyłonił się z nich obraz człowieka uwikłanego w stworzone przez siebie otoczenie. Poczatek wystawy - prace będące przedstawieniem elementów industrialnych. Geometryczne, zimne w warstwie emocjonalnej, łączą się z jednej strony z tym, co za szybą galerii- architektonicznymi formami. To co rzeczywiste przeistacza się pomału w to, co przedstawione.  Z drugiej strony, przechodzą w następujące po sobie obrazy miejskiego życia, które w konsekwencji zawłaszcza człowieka, staje się jego ograniczeniem. Budzi niepokój w sercu nowoczesnej kondycji ludzkiej i w następstwie doprowadza do nasilenia negatywnych konsekwencji. Izolacja i ból jednostki, postać ludzka w scenach, które sugerują alienację i cierpienie w małym pozbawionym okien wnętrzu, jakby zamknięte w prywatnym piekle. Pojawiają się dramatyczne obrazy krzyczących figur o zniekształconej anatomii, postaci ludzkie - wijące się boleśnie, pochłaniające się nawzajem, siedzące lub w ruchu - wszechobecne w pracach. I to wszystko pod powierzchnią ukryte, stłumione - objawia się przed naszymi oczami - bohaterowie wizualnych opowieści.

Ewa Zauścińska - kurator wystawy

Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką w ramach Dni Żar 2014

REGULAMIN  PLENERU MALARSTWA

Uczestnikami pleneru są plastycy z Polski i z zagranicy zaproszeni przez Radę Pleneru powołaną przez dyrektora Żarskiego Domu Kultury CEL PLENERU -    popularyzacja malarstwa plenerowego wśród mieszkańców Żar -    podnoszenie estetyki parków, skwerów i ulic miasta -    wymiana doświadczeń artystów -    pokaz warsztatu twórczego plastyków na ulicach Żar

Strefa Kreatywna Żarskiego Domu Kultura gościła dzisiaj garncarza pana Jarosława Arkuszyńskiego ... Garncarz to człowiek, który potrafi wykonać garnki z gliny. Ta profesja znana jest od zarania dziejów ludzkości. Co wyszło z tego spotkania przedstawia fotorelacja. Jutro czyli, czyli 9 lipca  Strefą Kreatywną również zawładnie glina ....

[gallery ids="2181,2182,2183"]

Zajęcia wakacyjne w Żarskim Domu Kultury filia ‘Kunice” odbywają się od 01.07 do 18.07 od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00. Dzieci uczestniczą w zajęciach tanecznych, plastycznych, parateatralnych oraz grach i zabawach ruchowych. Dotychczas w zajęciach dziennie uczestniczy kilkanaścioro dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Największym powodzeniem cieszą się gry i zabawy z nagrodami. W trakcie zajęć plastycznych uczestnicy mają okazję odkryć swoje zdolności manualne i poznać różne techniki plastyczne . Na scenie powstaje układ choreograficzny, który młodzi tancerze przedstawią na zakończenie zajęć wakacyjnych swoim rodzicom. Zapewniamy bezpieczeństwo, dobrą zabawę i rozwijamy umiejętności współpracy w grupie.

[gallery ids="2214,2215,2216"]

1.07.2014 r. „ Lato w ŻDK” rozpoczęły się warsztaty plastyczne w SWA . Strefa kreatywna otworzyła przed dziećmi i młodzieżą szereg możliwości związanych z nowymi technikami i inspiracjami. Przez cały okres trwania warsztatów przewidziane są różnorodne działania w zależności od wieku i zainteresowań dzieci:

  • formy przestrzenne z papier mache,

  • collage z wykorzystaniem barwnych materiałów o zróżnicowanej fakturze,

  • tworzenie powierzchni z wykorzystaniem materiałów neutralnych i naturalnych,

  • zapoznanie z rękodziełem ludowym-formy z gliny, wikliny, słomy („pajączki”),

  • papier czerpany,

  • warsztaty rysunku i malarstwa.

Inspiracje : dzieła sztuki, natura, materiały – papier, tkanina, rośliny.

Podsumowaniem trzytygodniowej pracy będzie wykonanie ,” książki artystycznej „ lub „dziennika”, które będą zbiorem wszystkich wykonanych prac.Celem warsztatów jest rozbudzenie w dzieciach kreatywności i wrażliwości na otaczający ich świat .

[gallery ids="2145,2163,2162"]

24.06.2014 r. w sali widowiskowej „Luna” odbyło się zakończenie sezonu Teatrów tańca i zespołów tańca współczesnego prowadzonych przez instruktor Bożenę Wróbel. Widzowie obejrzeli spektakl WIRTUALNY REAL wyreżyserowany przez Bożenę Wróbel, w którym dzieci i młodzież poprzez taniec pokazały jak cienka jest granica łącząca świat realny z wirtualnym.

Skip to content